15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 6000 1 horizontal https://www.techwalley.com 300 0 1
theme-sticky-logo-alt
Microsoft

15/09/2020
20 Görüntülenme

Microsoft su altında yeni veri merkezleri kuruyor!

Microsoft2018’de İskoçya kıyılarında başlattığı su altı veri merkezini testlerini tamamladı

Microsoft çalışanları sunucuların kara tabanlı muadillerinden daha güvenli olduğuna karar verdiler. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu tür 5 veri merkezi daha faaliyette olacak.

2018 baharında Microsoft Project Natick ekibi 35 m derinliğe bir veri depolama merkezi yerleştirdi. Veriler bir su altı kablosu kullanılarak diğer bir adadan sağlandı!

İki yıl boyunca ekip üyeleri, sunucuların sağlığını ve güvenilirliğini test etti ve izledi. Grup, okyanus tabanındaki kapalı bir konteynerin veri işleme merkezlerine daha fazla güvenilir olabileceğini saptadı. Karada oksijen ve nemden kaynaklanan korozyon, sıcaklık dalgalanmaları ve sunucu kasası üzerindeki etkileri ekipmanın hızlı bir şekilde arızalanmasına sebep oluyor. Bu riskler su altında ise sıfıra iniyor.

Araştırmacılar, verileri derinlemesine depolamanın karada olduğundan daha güvenli olduğu sonucuna vardı. Microsoft, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu tür beş sunucuyu daha kullanıma sunmayı planlıyor.

Veri merkezi, boyut olarak malların taşınması için standart bir konteynera benziyor!

İçinde 864 sunucunun bulunduğu gizli 12 raf vardır. Her rafa, soğutma için suyun geçeceği bir boru ilave edildi. Geliştiricilerin hesaplamalarına göre bu sistem 5 yıl hiçbir bakım gerektirmeden çalışabilecek.

Deniz altı veri merkezlerinin kanıtlanmış güvenilirliği, Microsoft‘un dünyanın herhangi bir yerinde taktik ve görev açısından kritik sunucuları dağıtması ve çalıştırması gereken müşterilere hizmet vermesine yardımcı olacaktır. Çalışanlar artık verilerini daha güvenli tutabilir.

Teknoloji ile arası içli dışlı olan yazar, Biyomedikal Mühendisliği okumakta.
0 Yorum

    Yanıtla